Joga kao terapija proistječe iz bogate, stoljećima stare tradicije koja se na indijskom potkontinetu pojavila prije nekoliko tisuća godina. Filozofija na koju se joga naslanja, obuhvaća svaku razinu postojanja, od tjelesne do duhovne. Međutim, ako vam je tako draže, jogu je moguće odvojiti od duhovnvog učenja i raditi samo na poboljšanju tjelesnog i duševnog zdravlja. Indijski su se liječnici dugo pouzdavali u jogu. No, današnja terapija jogom. čiji je prvi predstavnik bio Svami Kuvalajananda u Bombaju početkom 20-ih godina prošlog stoljeća, relativno je nova disciplina u kojoj se pomiruju tradicionalna joga i moderna medicina. U desetljećima koja su slijedila njezinu začetku, terapija se proširila i u ostale dijelove Indije. Danas su u toj zemlji mnoge klinike za terapiju jogom vezane uz bolnice. Na Zapadu se ipak psiholozi uvelike koriste relaksacijskim tehnikama proisteklim iz joge. Isto tako, počinju uviđati vrijednosti joga vježbi - asana, disanja, opuštanja i meditacije - u liječenju mnogih drugih zdravstvenih stanja, kao što su artritis, srčane smetnje, visoki krvni tlak, migrena, gojaznost i PMS.
OBRATITE SE STRUČNJAKU |
Joga terapeut vaše zdravstvene tegobe procjenjuje s obzirom na vašu konstituciju, način života, razinu stresa i ostale opće zdravstvene čimbenike. Zatim odabire tehnike koje najviše odgovaraju vašem stanju te vas u njima podučava, individualno ili u maloj, specijaliziranoj skupini. Istodobno vam određuje i vježbe koje ćete svakodnevno raditi kod kuće, a te će upute poslije ponovno razmotriti ovisno o vašem napretku i poboljšanju općeg stanja.
Budući da terapija jogom teži za uspostavljanjem sklada između uma, tijela i duha, vaš bi program trebao uključiti uravnotežen splet vježbi koje vas smiruju i vitaliziraju, kako umno, tako i tjelesno, te djelovati na specifične tegobe. Joga tehnike koje se rabe u terapijskom radu često su jednostavne, a vješt će terapeut biti sposoban sastaviti program čijom ćete primjenom moći bez poteškoća početi, bez obzira na svoje zdravstveno stanje.
KUĆNA PRIMJENA OVE TERAPIJE |
Djelotvornost joge ovisi o čestom, redovitom vježbanju, pa makar i na kraće vrijeme svakoga dana. Trebali biste stvoriti rutinu koja je primjerena vašem načinu života i vašim posebnim zdravstvenim tegobama. To vježbanje ne bi trebalo predugo trajati pa ćete ga lako uklopiti u svakodnevni život.
Najbolji način za sastavljanje programa za jogu jest savjetovanje s kvalificiranim terapeutom ili učiteljem joge. Knjige i video klipovi mogu vam biti zamjena za dobrog učitelja. U vezi s vježbanjem joge ima mnogo potankosti koje se ne mogu dobro naučiti bez iskusne osobe koja će promatrati vaš rad i davati vam upute. Pojedini položaji usmjereni na specifične zdravstvene potrebe još su od veće koristi ako se uklope u osmišljeni program koji može uključivati raznovrsne položaje, vježbe disanja te relaksacijske i meditacijske tehnike.
PRAKTIČNI SAVJETI |
- Pronađite mirno mjesto u nepretrpanoj, dobro prozračivoj prostoriji.
- Obucite odjeću koja vas ne sputava, a na pod prostrite prostirku na kojoj vam se neće klizati ili pokrivač da bi vam bilo udobnije.
- Dok izvodite vježbe koje zahtijevaju ležanje na podu, upotrebljavajte smotane pokrivače kao podmetače za glavu i leđa.
- Izbjegavajte jako svjetlo, sve što vam može odvratiti pozornost ili vas prekinuti u vježbanju.
- Odredite redovito vrijeme za jogu prije doručka, ručka ili večere. Ako to nije moguće, vježbajte bar jedan sat nakon manjih obroka ili tri i pol sata nakon glavnog jela.
Premda se srednje teške tegobe, kao što su bolovi u ramenima, mogu riješiti samo s nekoliko minuta dnevne vježbe, teža stanja, poput astme, uglavnom zahtijevaju dulje vježbanje koje može potrajati i nekoliko mjeseci. Ipak, čak i kratkotrajno vježbanje često donosi znatno poboljšanje.
POLOŽAJI I OPUŠTANJE |
Položaji u jogi (ili asane) djeluju tako da opuštaju, jačaju i vitaliziraju svaki dio čovjekova tijela. Često im je cilj kralježnica: savijaju je naprijed, nazad i u stranu, a i vrte je u krug u oba smjera. Na zglobove djeluju nizom pokreta, pomažući im da sačuvaju pokretljivost. Popravljaju disanje djelujući na opuštanje mišića u prsnom košu. Zbog uske povezanosti između tijela i uma, ovo će se djelovanje na tijelo odraziti i na um, pomažući mu tako da smanji posljedice stresa i emocionalni nesklad.
Duboko opuštanje može smanjiti stresna stanja i malaksalost uroku nekoliko minuta, a također dobro djeluje i u slučaju niza poremećaja, kao što su migrena i sindrom nadraženog crijeva koji mogu biti izazvani oslobađanjem kemijskih tvari u tijelu, što je reakcija na tjeskobu. Za opuštanje uz pomoć joge obično treba nepomično ležati na leđima, pri čemu se primjenjuju usmjeravanje svijesti na pojedine dijelove tijela, na disanje ili zamišljene slike. Meditacija, tehnika povezana s jogom, podrazumijeva usporavanje misli i poticanje svijesti.