Pratite nas na Facebooku

Početna » » Cvjetača je izuzetno zdrava namirnica

Cvjetača je izuzetno zdrava namirnica

karfiol, cvjetačaKratka priča o cvjetači 

Cvjetača se najvjerojatnije razvila od divlje vrste koja se nalazi u Maloj Aziji i Grčkoj. Prve sigurnije bilješke o upotrebi cvjetače dolaze iz 12. stoljeća, no o njenom uzgoju doznajemo tek u 16. stoljeću (Cipar i Sirija). Cvjetača je povrće iz porodice kupusa, vrlo hranjiva i visoke kvalitete. Za našu prehranu upotrebljava se jako zadebljan cvat, koji se nalazi u glavici "ruži", koja ima veliku hranjivu vrijednost i izvrsan okus. Zbog toga, a i zbog atraktivnog i neobičnog izgleda, cvjetača se smatra plemenitim i delikatesnim povrćem. Zanimljivo je spomenuti da je cvjetača jedino kupusno povrće od kojeg se za prehranu upotrebljava generativni dio biljke, tj. cvijet, ruža. Otuda potječe i njezin naziv - cvjetača - kao izraz te osobitosti.

CVJETAČA DANAS

Kao povrtna kultura, cvjetača je najviše proširena u Italiji i Francuskoj, ali i u Engleskoj, Rusiji, SAD i Kanadi. U našoj se zemlji najviše  uzgaja u primorju, sve od Istre pa do Crne Gore, premda može jednako dobro uspjevati i u kontinentalnom djelu zemlje. Od sveg povrća cvjetača u uzgojnom pogledu ima najveće zahtjeve, ali kako s obzirom na geografske prostore postoje između pojedinih sorti velike razlike, mogla bi se uspješno uzgajati od krajnjeg sjevera do juga. Znači da je upotreba cvjetače u kulinarstvu i danas više izraz kulture u prehrani nego uzgojnih uvjeta i spoznaja o hranjivosti cvjetače. Čak i tamo gdje je cvjetača neusporedivo više uzgaja i iznosi na stol, varijacije su relativno siromašne i svode se pretežno na tzv. "lešo" pripremu, iako su mogućnosti neiscrpne.

Imajući u vidu njezine uzgojne zahtjeve, tj. da joj je potrebna umjerena klima, dovoljno vlage u zemlji i zraku, da je veoma osjetljiva na žegu i mraz te da treba duboka, plodna i humusna zemljišta - sve to još jednom potvrđuje da za njezinu današnju proširenost nisu presudne samo ekološke već upravo prehrambene navike. Zbog toga su se u južnijim primorskim krajevima, gdje se cvjetača najviše i jede, razvile proljetne i kasne jesenske sorte, budući da visoke ljetne temperature negativno utječu na oblikovanje cvata.
Budući da glavice cvjetače ne sazrijevaju istodobro, da se ne razvijaju ujednačeno i da im je najoptimalnija zrelost vrlo kratkog vijeka, može se dogoditi da na istoj tržnici naiđete na glavice veoma različite kvalitete, naravno, ukoliko proizvođač nije vodio računa prilikom branja. Stoga kad kupujete cvjetaču na tržnici treba imati na umu da za kvalitetu glavice nije presudna njena veličina već njen izgled, konzistencija i boja.
Cvjetača mora biti jednolično bijela ili blijede krem boje. Također je važno da površinska struktura njezine ruže nije zrnasta, već da je glatka. Ubrane glavice se teško čuvaju, čak i u hladnjaku, pa ih treba potrošiti odmah, dok su sasvim svježe. Cvjetaču u frižideru možete čuvati najviše tri dana, a ukoliko je skuhana treba je pojesti nakon dva dana.

LJEKOVITA SVOJSTVA

Znanstveno je dokazano da je cvjetača jedan od najboljih zaštitnika našeg organizma od raznih kancerogenih pojava. Idealna je namirnica za sve ljude koji žele smršaviti jer gotovo da ne sadrži masti i ugljikohidrata. Cvjetača u sebi sadrži veliku količinu antioksidansa, koji su važni za cjelokupno zdravlje organizma ali i kako bi preventivno spriječili različite bolesti srca, raka i moždanog udara. Antioksidansi su također neophodni u uništavanju slobodnih radikala koji ubrzavaju znakove starenja. Sadrži dobru količinu folne kiseline (B9) i vitamina B, kao i druge važne vitamine B skupine.

NUTRITIVNA VRIJEDNOST

Pogledamo li biološki sastav cvjetače, uvjerit ćemo se da cvjetača doista zaslužuje naziv delikatesnog povrća. Bogata je proteinima 2,48%, biljnim uljima 0,34%, šećerom 1,21% i mineralnim sastojcima 0,83 %. Od mineralnih sastojaka sadržava najviše kalija, fosfora i sumpora. Celuloze ima 0,91 %, a suhe tvari  9,11 %. Cvjetača je bogata i vitaminom C (69 mg %) pa joj po hranjivosti, sadržaju suhe tvari i vitaminima mnogi daju prednost pred kupusom. Cvjetača je teško probavljivo jelo i nije prikladna za prehranu ljudi koji boluju od bilo koje želučano-crijevne bolesti, jer sadrži mnogo celuloze.
Sadrži fitonutrijent, koji djeluje dvostruko: spriječava štetno djelovanje enzima koji aktiviraju spojeve odgovorne za razvoj raka i povećavaju pozitivno djelovanje enzima koji onemogućavaju kancerogene supstance.

JELA S CVJETAČOM

Pogrešno je odbacivati krupno zeleno lišče jer lišće cvjetače se može upotrijebiti na više načina jer sadrži prehrambene i zdrave sastojke. U kulinarstvu se široko primjenjuje raznovrsno pripremljena kao samostalno jelo ili kao prilog. Ako se glavica kuha na lešo, lišće se može skuhati zajedno sa glavicom. Ako se glavica priprema posebno, od lišća se mogu pripremiti odlična variva, juhe ili se na isti način mogu miješati s drugim povrćem. Cvjetača daje odličan okus s jelima u kombinacijama sa: jajima, rajčicom, šampinjonima, mrkvom, krumpirom. Cvjetača se često koristi kao zimnica, kisela salata.

Teško probavljivo jelo, ne preporučava se ljudima koji imaju želučane tegobe.
Djeluje preventivno na razvoj raka.
Dobra za trudnice.