Pratite nas na Facebooku

Početna » » Cikla povrće s ljekovitim svojstvima

Cikla povrće s ljekovitim svojstvima


cikla

Kao i većina ostalog povrća, pitoma uzgojena cikla vuče porijeklo od divlje cikle, koja se još i danas može naći na obalama Sredozemnog mora i Crnog mora. Kao ljekovita biljka cikla je poznata čak 2000 godina unazad. Ali za razliku od današnjih domaćica, stari narodi su koristi samo mesnato debelo lišće cikle, dok je njen korijen bio tvrd i nepotrebljiv. Stoljećima su povrtlari eksperimentirali dok nisu dobili današnju vrstu cikle, sa sočnim velikim crvenim korijenom ali su pri tome zanemarili list. List cikle je, međutim isto tako vrijedan u prehrani i može se upotrebljavati u kulinarstvu jednako kao špinat. Samo prije kuhanja treba odrezati zadebljane dijelove lisnih rebara, jer su rebra tvrda i teže se kuhaju.


CIKLA DANAS

Kod nas se najviše uzgaja celer korjenaš, a od kultivara najpoznatiji je praški orijaš, stari češki kultivar. Noviji kultivari selekcionirani prvenstveno za zadebljali korijen imaju srednje bujno lišće, krupni okrugli ili ovalni zadebljali korijen. Pokožica mu je glatka, a čupavo korijenje ima samo na donjem dijelu, što olakšava vađenje i čišćenje. Unutrašnje tkivo jednoliko je i bijelo, ne stvara unutrašnje šupljine i nakon kuhanja ne mijenja bijelu boju.

LJEKOVITA SVOJSTVA

Betanin i betain svrstavaju ciklu među atraktivno ljekovito povrće koje učvršćuje krvne žile, regulira krvni tlak i smanjuje kolesterol u krvi, potiče razmjenu materija, funkciju jetre. Zbog prisutnosti joda preporučuje se starijim osobama i onima koji pate od ateroskleroze. Nezamjenjiva je u slučajevima demineralizacije kostiju i zuba. Toplu crvenu boju korijena cikla daje sastojak zvan antocijan, prirodno obojena materija, pa u narodu postoji uvjerenje da upravo ta krvavocrvena boja, koju koju nema ni jedno drugo povrće, izravno djeluje na stvaranje krvi i poboljšanje njenog sastava, što nije daleko od istine. Visoki sadržaj željeza uzrokuje obnavljanje i aktivnost crvenih krvnih zrnaca.
Vitaminski sastav cikle inače je bogat. Najviše ima vitamina C, zatim karotina, vitamina B1 i B2 i PP.

NUTRITIVNA VRIJEDNOST

Bogata je vitaminima i mineralima, ima mnoštvo ljekovitih svojstava. Može se uzimati u bilo kojem obliku bez ikakvih nepovoljnih posljedica i ograničenja, lako je probavljiva i ne utječe negativno na sekrecije želuca. Može se dakle slobodno zaključiti da je cikla uistinu idealno povrće. Energetska vrijednost cikle je dosta visoka: 100 g jestivog dijela ima 189 kJ ili 45 kcal. Bogata je bjelančevinama, mastima, ugljikohidratima i proteinima. U njenom korijenu možemo naći i do 10 % šećera.

U cikli nalazimo gotovo sve mineralne sastojke: kalij, natrij, fosfor, kalcij, magnezij, željezo, fluor, a u manjim količinama i mangan, bakar, sumpor, jod, brom, litij, rubidij, cezij i strancij. Važno je istaknuti da cikla sadržava i veliku količinu kobalta koji sudjeluje u stvaranju vitamina B12 što je važno za vegeterijance, koji ne jedu nikakve namirnice životinjskog podrijekla, pa čak ni mlijeko, sir i jaja. Vitamin B12 nalazi se samo u proizvodima životinjskog porijekla, dok ga u povrću uglavnom nema. A pomanjkanje tog vitamina uz ostalo otvara vrata pernicioznoj anemiji, jer navedeni vitamin sudjeluje u stvaranju eritrocita u krvi. Zbog toga je cikla uz jetru jedan od najboljih prirodnih lijekova za liječenje anemije i slabokrvnosti.

JELA S CIKLOM

U kuhinjama naših domaćica cikla se na žalost koristi pretežno kuhana, kao salata ili ukiseljena u konzervama, opet kao salata. Međutim, mogućnosti njene primjene u kulinarstvu su mnogostruke. I to ne samo njenog podzemnog dijela (korijena, gomolja) već i lista, koji je isto tako vrijedan kao i korijen. Ako ciklu već kuhamo, moramo to učiniti sa što manje vode, da ne bi izgubila svoje korisne sastojke, a možemo je samo napola skuhati i neoljuštenu do kraja ispeći u pećnici i pečenu oljuštiti. Tako će više sačuvati svoje prehrambene vrijednosti. Budući da mnogi ljudi ne podnose sirovu ciklu, iako je i sirova lako probavljiva, mogu tome doskočiti tako da uzimaju sok od svježe cikle. Cikla se najprije nariba, a zatim istisne sok, koji se može piti sam ili pomiješan sa sokovima ostalog povrća i voća, zaslađen medom. Izuzetan okus naribane sirove cikle ili soka dobit ćemo ako joj dodamo kima i ribanog hrena.
Cikla se često koristi u salatama (poznate su salate od cikle s jabukama), raznim umacima, punjena, pečena, juhama od cikle. Također u našim domaćinstvima cikla je najpopularnija u zimnicama.

Kad kupujete ciklu, birajte uvijek tamnije crvenu i duguljastu, srednje veličine, jer je   kvalitetnija od tanjuraste.