Pratite nas na Facebooku

Početna » , » Raw food ili sirovojedstvo

Raw food ili sirovojedstvo



Kako realizirati da ti hrana ujedno bude i lijek?
Smjernice za odgovor na ovo pitanje pronaći ćete ovdje? Odgovor je sirovojedstvo!
Moraju se promjeniti neke životne navike, ali krenimo redom. Zamislite da umjesto vašeg uobičajenog doručka dan započnete s jednom velikom „injekcijom“ klorofila, vitamina, minerala, enzima i antioksidanata.

 

 

KOJE NAMIRNICE UPOTREBLJAVATI ?


Umjesto prženja i kuhanja, u sirovojedstvu se sjecka, cijedi, suši, namače, a kuhinjska pomagala su: blender, sokovnik, multipraktik, dehidrator.
Kako bi se sačuvale vrijedni sastojci u hrani, u sirovojedstvu se namirnice termičkitretiraju do maksimalno 46° C.
Namirnice koje se upotrebljavaju u sirovoj prehrani su: orašasti plodovi, sjemenke, zeleno lišće, klice, žitarice, mahunarke, grahorice, suho voće i povrće, alge i sl.
U sirovoj prehrani najviše se koristi „zeleno lišće“ poput: blitve, salate, špinat, sve kupusnjače, lišće od cikle, mrkve, celera, peršina a i samoniklo bilje ili korov: kopriva, loboda, maslačak, trputac.

Pripremaju se zeleni bistri ili kašasti sokovi po osobnoj volji i mašti. Bezbroj je različitih napitaka koji se mogu pripremiti od voća i povrća. Obični omjer je 40% lisnatog povrćai 60% voća i ostalog. Kao osnova, osim vode koristi se i tekući jogurt, voćni sokovi,mlijeko i to sojino, rižino, kokosovo, zobeno.
Brojni dodaci i začini obogaćuju okus i pridonose ljekovitosti, a naručito; đumbir, cimet (cejlonski, a NE kineski), kurkuma,razni cvjetni prahovi , ulja: laneno, crni kim, kokosovo, maslinovo.
  • Za sladilo NE koristiti šećer već: med, agavin sirup ili drugi prirodni zaslađivač. Za kraj može sedodati i: sjeckano orašasto voće, sušeno voće, zobene pahuljice, mljevene sjemenke.
  • Za kisel okus dodajte: limun, brusnicu, rabarbaru, vlasak, kiseljak, rajčicu, kiseli kupus, jogurt od orašastih plodova ili sjemenki ili jabučni ocat.
  •  Za sladak okus dodajte: suho voće kao što su smokve, datulje, šljive, grožđice; svježe voće kao što su zrele banane, mango, breskve, kruške, sok od jabuka, sok od naranče, nektar od sirove agave ili med.
  • Za ljut okus dodajte: češnjak ili crveni luk, mladi ili stari, đumbir, lišće ili sjemenke gorušice, hren, rotkvicu, mljevenu crvenu papriku, morske alge i/ili začinsko bilje – svježe ili osušeno – kao što su bosiljak, kopar, korijandar, ružmarin, cimet, muškatni orah, vanilija i paprenu metvicu.
  • Za slan okus dodajte: korijander, kopar, lišće peršina ili morske trave kao što su dulse, kelp, nori, celer arame ili sol (morsku, himalajsku ili keltsku).
  • Za gorak okus dodajte: lišće peršina i celera, salatu endiviju, češnjak, crveni luk, maslačak, kadulju, začin za pečenu piletinu ili mljevenu crvenu papriku, list lovora.