Tradicija ispijanja čaja seže u daleku prošlost do prije čak 5000 godina. Svi se vjerovatno prvo sjete Dalekog Istoka i naroda koji izuzetno štuje tradiciju. Puno toga bi nas moglo potaknuti da preuzmemo tradiciju ispijanja čaja, primjerice utjecaj na zdravlje i životnu kvalitetu, jer poznato je da Japanci žive izuzetno dugo i iznad europskog prosjeka, za muškarce do 79 godina a za žene 86 godina.
1. Zeleni čaj je odličan borac protiv masnoća. Njegov aktivni sastojak EGCG povećava stupanj po kojem se mast topi u vašem tijelu. Cilja salo oko trbuha. Istraživanje na Sveučilištu Tufts pokazuje da EGCG u zelenom čaju, kao i druge katehine, aktiviraju gorenje sala u trbuhu kako bi se ubrzalo mršavljenje za 77 %.
Preporuča se oko tri šalice na dan: ujutro, popodne i navečer, ali ne na prazan želudac jer ometa probavu.
2. Održava energiju tijela stabilnom, balansirajući razinu šećera u krvi. EGCG ubrzava rad inzulina u tijelu da bi sprječio stvaranje šećera u tijelu i ugrušaka koji rezultiraju bolestima (dijabetes tip2, moždani i srčani udar, lošu cirkulaciju). Općenito se koristi protiv gljivica, parodontoze, karijesa, multiple skleroze, reume, mamurluka, potiče izmjenu tvari u tijelu.
3. Istraživanja pokazuju da pomaže u sprječavanju raka pluća, raka debelog crijeva, raka prostate. Najpoznatije istraživanje Ohsaki o zelenom čaju je izvršeno na čak 40.530 odraslih i trajalo je čak 11 godina. Kod muškaraca do 70godina, koji su pili pet šalica na dan, smanjena je stopa smrtnosti za dvanaest posto, dok je kod žena smanjena za čak 23 posto. Ohsaki studija bilježila je uglavnom smanjenje kardiovaskularnih bolesti. U Njemačkom gradu Ulmu, provodi se istraživanje o suzbijanju raka debelog crijeva zelenim čajem, dok na sveučilištu UCLA provode istraživanje o suzbijanju raka prostate crnim čajem (podvrsta zelenog).
4. Zeleni čaj pomaže u regeneraciji kože i bora. Sastojak EGCG je koži nužniji od vitamina E i do dvjesto puta, jer učinkovitije uništava slobodne radikale. Slobodni radikali reagiraju na zdrave stanice u koži, uništavaju ih i time koža postaje sklonija borama i starenju. Osim starenja kože, slobodni radikali uzrokuju čak i artritis!
5. Okus je odlučan! Ukoliko vam se okus ne sviđa, iskušajte razne proizvođače, možda se iznenadite!
Čaj nije predviđen za piće samo po zimi, može se piti i na +40, naravno rashlađen sa dodatkom limuna- zelena limunada. Izbjegavajte ga zasladiti rafiniranim šećerom, umjesto toga koristite prirodni zaslađivač steviu.Savjet više: ukoliko nikako ne podnosite okus, umjesto šećera, dodajte malo domaćeg soka od bazge i okus će se potpuno promijeniti..
6. Zelenim čajem biste mogli zamijeniti kavu. Ukoliko kavu pijete da biste se ujutru razbudili, svakako pokušajte sa zelenim čajem jer sadrži kofein isto kao i kava. Količina kofeina varira o vrste do vrste (od 2-4%) a razlog tomu je sastojak tein, thein ili izvorni naziv teein. Upravo zbog postotka kofeina ne preporuča se tijekom trudnoće i dojenja, jer dijetetu šteti kofein i ne može ga preraditi.
7. Bogat je vitaminima (A, B, B2), kalcijem, kalijem, željezom, magnezijem, cinkom itd. Listovi vrste Assamica sadrže čak lipide, proteine, minerale.
8. Zeleni čaj je vrlo popularan i tražen proizvod zbog visokog sadržaja flavonoida - biljnih spojeva koji su antioksidansi. Antioksidansi u zelenon čaju mogu pomoći u sprečavanju oksidacije LDL (lošeg) kolesterola koji najviše izaziva koronarne bolesti, povećanje HDL (dobrog) kolesterola i poboljšati funkciju arterija. Kineski istraživači objavili su nedavno da redovna konzumacija zelenog čaja smanjuje 46%-65% rizik od hipertenzije.